Strona główna Dzieci, Wnuki i Rodzina Czy dziadkowie muszą płacić alimenty na wnuki? Kiedy zgłosić się do adwokata...

Czy dziadkowie muszą płacić alimenty na wnuki? Kiedy zgłosić się do adwokata rodzinnego?

2407
Dłoń babci i nóki niemowlęcia

Obowiązek alimentacyjny najczęściej kojarzy nam się z łożeniem pieniędzy na dziecko przez jednego z rodziców zgodnie z ustaleniem sądu. Trzeba jednak pamiętać, że alimenty to szersze zagadnienie w prawie. Zgodnie z przepisami jest to obowiązek świadczenia finansowego przez jednego członka rodziny na rzecz drugiego i może dotyczyć to rodziców, małżonków czy innych krewnych – także dziadków.

Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Alimenty to inaczej obowiązkowe świadczenie finansowe na rzecz osób fizycznych i związane jest z prawem rodzinnym. Wynika ono tak z pokrewieństwa, jak i powinowactwa oraz małżeństwa. W ten sposób najczęściej obowiązek alimentacyjny może dotyczyć rodziców na rzecz dzieci, dzieci na rzecz rodziców, męża wobec żony czy żony wobec męża, a także na rzecz dalszych krewnych w linii prostej, jak wnuków, dziadków czy rodzeństwo.

Tym samym obowiązek alimentacyjny może objąć także dziadków na rzecz wnuków, o czym nie każdy pamięta czy zdaje sobie z tego sprawę. Gdy więc dostaje się pozew z sądu, dla wielu jest to dużym zaskoczeniem. Może to budzić niepokój, ale adwokat rodzinny wesprze w sporach dotyczących alimentów na rzecz wnuków (adwokat: adwokatrodzinny.wroclaw.pl), a także wyjaśni ogólne zasady ich przyznawania. Nie ma też powodów do zmartwienia, ponieważ, aby dziadkowie zostali obciążeni alimentami, muszą być spełnione określone wymogi.

Kiedy dziadkowie muszą płacić alimenty na wnuki?

Przede wszystkim warto podejść do tematu na spokojnie. Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków wygląda nieco inaczej, niż w przypadku rodziców na rzecz dzieci. Przede wszystkim dotyczy to sytuacji, gdy rodzice dziecka nie żyją, nie są w stanie zapewnić im bytu materialnego lub nie mogą spełnić swoich podstawowych obowiązków wobec potomstwa. Wnuk czy wnuki muszą się też znajdować w niedostatku, czyli rodzic nie ma możliwości na jego finansowe utrzymanie. Tym samym jeżeli któreś z rodziców nie płaci alimentów, nie jest to jeszcze przesłanka do obciążenia tym obowiązkiem dziadków. Poza tym jest to nie tyle zobowiązanie obligatoryjne co uzupełniające.

Kiedy dziadkowie nie muszą płacić alimentów na wnuki?

Samo niepłacenie alimentów przez jednego z rodziców nie jest rozstrzygającą przesłanką. Liczy się także sytuacja materialna opiekuna dziecka – jeżeli matka czy ojciec mimo braku regularnie płaconych alimentów daje radę, wówczas wniosek będzie odrzucony. To samo dotyczy się sytuacji, gdy sami dziadkowie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i ledwo wiążą koniec z końcem. Brane są także pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica – jeżeli są większe niż na to wskazuje (wyższe wykształcenie daje więcej niż wykształcenie podstawowe), wówczas także wniosek może być oddalony. Wiek, stan zdrowia, wysokość dochodów dziadków także nie pozostają bez znaczenia.

Alimenty na wnuki – czy wsparcie adwokata jest konieczne?

Wiele będzie zależało od danej sytuacji. Jak zostało już wspomniane, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuki, a to sprawia, że pomimo niezbyt dobrej sytuacji materialnej mogą zostać obciążeni dodatkowym kosztem, który przekroczy ich możliwości. Pomoc adwokata jest więc przydatna, ponieważ pozwala na lepsze zapoznanie się z przepisami i tym, jakie ma się szanse na walkę w sądzie. Niestety relacje rodzinne bywają skomplikowane i dogadanie się pomiędzy członkami rodziny nie zawsze bywa łatwe, a każda ze stron chce udowodnić swoją rację. Wsparcie prawne może pozwolić także na podjęcie negocjacji na neutralnym gruncie, a także zapewni przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów w sposób rzetelny i bez wad.

Alimenty na wnuki, a obowiązek alimentacyjny rodzica

Jednym z częstych powodów, dla których samotny rodzic ubiega się o alimenty od dziadków jest niepłacący drugi rodzic, który został do tego zobowiązany sądownie. Złożenie wniosku może więc być czymś w rodzaju mobilizacji alimenciarza, by ten zaczął płacić, gdy dowie się, że jego rodzice zostali obciążeni jego długiem. Oczywiście nie zawsze to zadziała, ale jeżeli rodzicowi zależy na dobru dziecka, a ono jest tutaj najważniejsze, sięgnie po każdy sposób byleby jego sytuację poprawić. Takie jest założenie, życie jednak pisze tutaj różne scenariusze.

1 KOMENTARZ

  1. Myślę, że bywają takie dramatyczne sytuacje, że może się to zdarzyć. Jednak bez obaw, to nie jest tak, że jak są rodzice na świecie, to dziadkowie mają ponosić odpowiedzialność za wnuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here