To, że dziadkowie opiekują się swoimi wnukami, jest oczywiste nie od dziś. Gdy rodzice są w pracy, babcia czy dziadek zajmują się dziećmi, bo taka jest ich rola. Mało jednak kto wie, że przepisy prawa pozwalają dziadkom na zatrudnienie się w roli niani dla własnych wnuków. Jak to działa?
- Jak zostać nianią własnego wnuka?
- Jakie jest dofinansowanie dla niani?
- Jakie warunki trzeba spełniać, żeby być nianią?
- Dlaczego warto zatrudnić się jako niania dla wnuka?
- Zatrudnienie jako niania – jaki minus?
Jak zostać nianią własnego wnuka?
Nie jest to żadna nowość, ponieważ zatrudnianie babci czy dziadka jako opiekuna do dziecka funkcjonuje już od kilku lat, choć nadal nie cieszy się zbyt dużą popularnością i mało kto o tym w ogóle wie. Przepisy uwzględniające takie zatrudnienie jednak naprawdę istnieją i w ten sposób można się legalnie zatrudnić w roli niani dla swojego wnuka w wieku od 20 tygodni do 3 lat.
Żeby zostać nianią dla swojego wnuka należy po prostu zgłosić się do ZUSu, który uwzględni to i będzie opłacać wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rodzice podpisują umowę zlecenie z dziadkami i to niezależnie od tego czy przeszli oni już na emeryturę, czy jeszcze nie.
Jakie jest dofinansowanie dla niani?
Wszystko oczywiście rozbija się o finanse i to, czy zatrudnienie się jako niania dla wnuka rzeczywiście jest korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim będąc nianią, otrzymuje się pensje i jest tu mowa o kwocie wynoszącej najniższą krajową, z czego składki będą w pełni opłacane przez ZUS. Możliwe jest też otrzymywanie wyższej pensji, ale wówczas ZUS będzie opłacał składki tylko do wysokości najniższej krajowej, resztę opłacać muszą rodzice dziecka.
Jakie warunki trzeba spełniać, żeby być nianią?
Oczywiście są pewne warunki, które należy spełniać, żeby zostać nianią dla swojego wnuka. Jak już zostało wspomniane, dziadkowie mogą sprawować opiekę nad dzieckiem, które jest w wieku od 20 tygodni do 3 lat. Po drugie, dziecko w tym czasie nie powinno uczęszczać do żłobka ani żadnego klubu malucha, jak również nie znajdować się pod opieką żadnego innego opiekuna. Musi być rzecz jasna podpisana umowa cywilnoprawna lub umowa o pracę, żeby móc liczyć na finansowanie z ZUSu.
Poza tym, o czym warto pamiętać, babcie czy dziadka należy zgłosić do ZUS w ciągu 7 dni od momentu podpisania umowy. Rodzic zgłasza się jako płatnik składek, a seniora jako jako osobę ubezpieczoną. Ten sam okres wymagany jest przy wyrejestrowaniu babci czy dziadka jako niani.
Dlaczego warto zatrudnić się jako niania dla wnuka?
Powodów dla których warto jest się zatrudnić jako niania dla swojego wnuka czy wnuków jest wiele. Po pierwsze w ten sposób można chociażby dorobić do emerytury i to niezależnie od tego czy już się na niej jest, czy dopiero będzie się na nią wybierać. Można więc poprawić swoją sytuację finansową, szczególnie, że pensja wychodzi z budżetu państwa.
Poza tym dla rodziców jest to także zdecydowanie wygodniejsze i lepsze rozwiązanie. Będą się czuć zdecydowanie lepiej oddając dziecko pod opiekę babci czy dziadka, niż komuś całkowicie obcemu, a w ten sposób dziadkowie mogą też spędzić więcej czasu w wnukami.
Zatrudnienie jako niania – jaki minus?
Wszystko to wydaje się być naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak zasady zatrudnienia dziadków jako opiekunów do wnuków ma też swoje wady. Przede wszystkim jest nim brak ubezpieczenia chorobowego. Budżet państwa go nie obejmuje, a co za tym idzie, jeżeli dziadkowie chcieli by je mieć, muszą to opłacać z własnej kieszeni, ponieważ składka na chorobowe zostanie potrącona z pensji, co musi zaznaczyć rodzic zatrudniający.
No powiem, że jest to jakaś opcja, jak dziadkowie nie są aktywni zawodowo. Ja jednak jestem daleka id takich rozwiażań. Niania to niania. Żłobek to żlobek. A dziadkowie potem wypomną, mimo że na tym zarabiają, że to oni wychowali wnuka. No i nie mówiąc o tym, że niestety mogą dziecko nie do końca wychowywać z takich duchem, na jakim zależy rodzicom.