Strona główna Styl Życia 3 wskazówki, jak wybrać dom opieki dla seniora

3 wskazówki, jak wybrać dom opieki dla seniora

2048
starsza osoba w pokoju

Oddanie członka rodziny do domu opieki to trudna decyzja. Dlatego jeśli rozważamy taki krok, warto upewnić się, że opieka oferowana w ośrodku będzie na najwyższym poziomie. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę?

Sprawdźmy zezwolenie

Jedną z podstawowych kwestii, o których należy się dowiedzieć, jest to, czy dom opieki posiada wydawane przez Urząd Wojewódzki zezwolenie, aby prowadzić tego typu działalność. Można to sprawdzić na stronach urzędu. Co daje nam ta informacja? Otóż jeżeli ośrodek ma wymagane zezwolenie, wiemy, że przechodzi wszystkie niezbędne kontrole, możemy więc mieć pewność, że spełnia on wymogi.

Dowiedzmy się, jaką opiekę zapewnia ośrodek

Kiedy chodzi o dom opieki, to oczywiście najważniejszą sprawą jest… opieka. Należy więc dowiedzieć się, czy ośrodek zatrudnia profesjonalnych lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów i opiekunki oraz czy personel ten bierze udział w regularnych szkoleniach.

W części ośrodków pielęgniarka zjawia się tylko w razie potrzeby. Dobrze jest więc zawczasu się dowiedzieć, czy pielęgniarki i opiekunki mają całodobową pieczę nad pensjonariuszami. Nie byłoby też złym pomysłem dopytać się o możliwość wglądu w plan czynności wykonywanych dla pacjenta.

Innym aspektem tej sprawy są wizyty lekarza – jak często jest on obecny w placówce? Najlepiej, jeśli lekarz jest zatrudniany przez ośrodek na stałe. Korzystna dla pensjonariusza sytuacja jest wtedy, gdy opiekuje się nim ten sam specjalista, który jest zapoznany z jego historią choroby i przebiegiem leczenia. Przy chorobach wieku starczego, takich jak demencja, stała opieka, zapewniająca regularne badania i konsultacje, może okazać się kluczowa.

Dowiedzmy się, czy ośrodek oferuje dla mieszkańców rehabilitację – w podeszłym wieku to ważna sprawa. Najlepiej żeby była dostępna codziennie i obejmowała szeroki zakres. Równie istotna jest terapia zajęciowa – chodzi tu o dodatkowe zajęcia, które sprzyjają aktywizacji i utrzymywaniu sprawności umysłowej. Czy paleta dostępnych zajęć jest bogata i czy jest możliwość wyboru ich zakresu?

Sprawdźmy, jak urządzony jest dom opieki

Uwagę warto poświęcić jednak nie tylko pracującemu w ośrodku personelowi, ale także samej placówce. Jak jest ona urządzona i czy posiada udogodnienia dla swoich pensjonariuszy? Zwróćmy uwagę na ewentualne bariery architektoniczne, które dla mniej sprawnych ruchowo osób mogłyby stanowić utrudnienie w swobodnym poruszaniu się po budynku i na zewnątrz niego.

Sprawdźmy też, czy w pokojach zainstalowany jest system przywoławczy. Takie rozwiązanie pozwala skrócić czas reakcji personelu w nieprzewidzianych i trudnych sytuacjach, tym samym zwiększając bezpieczeństwo.

Dowiedzmy się też, czy dom opieki posiada własną kuchnię. Ośrodki z różnych względów coraz częściej decydują się na wyżywienie dostarczane przez firmy cateringowe. Tymczasem nie ulega wątpliwości, że własna kuchnia i jadłospis dostosowany do diet pensjonariuszy, wymaganych ich stanem zdrowotnym, pozwala lepiej zaspokoić żywieniowe potrzeby.

3 KOMENTARZE

  1. Warto też chyba wybrać taki ośrodek, który będzie po prostu blisko, żebyśmy mogli zachować kontakt z naszym seniorem i często go odwiedzać.

  2. Jeśli już zdecydujemy się oddać seniora do domu opieki, to powinniśmy zadbać o to, aby czuł się tam naprawdę dobrze. Ważne jest także sprawdzenie opinii na temat danego ośrodka, chociażby w internecie.

  3. Moim zdanie kwestia niezmiernie wazna jest wyposazenie domu opieki. Nie chodzi tu o jakies wymogi z kosmosu, Ale o najwazniejsze I ulatwiajace przebywanie w takim domu pomoce. Dobrze wyposazony dom opieki, zapewni bezpiecznie I godne zycie nasze u seniorowi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here