Strona główna Styl Życia Pomoc domowa dla seniora: sprzątanie, gotowanie, co jeszcze?

Pomoc domowa dla seniora: sprzątanie, gotowanie, co jeszcze?

3289
sprzatanie

Opieka nad osobami starszymi to duże wyzwanie, które pochłania sporo cierpliwości i energii. Jak sobie poradzić kiedy nasi bliscy się starzeją, a my nie jesteśmy w stanie poświęcić im wystarczającej ilości czasu?

Na czym polega pomoc domowa dla seniora?

Rola opiekuna osoby starszej wymaga wiedzy, doświadczenia, ogromnych pokładów wyrozumiałości i czasu, którego zazwyczaj nam brakuje. Kiedy pojawia się problem z pogodzeniem opieki nad osobą w jesieni życia z codziennymi obowiązkami warto rozważyć skorzystanie z usługi, która polega na pomocy domowej dla seniora.

Oferta w tym zakresie jest szeroka, świadczenia można ustalać indywidualnie, w uzależnieniu od stanu zdrowia osoby, jej kondycji psychofizycznej. Najczęściej potrzebna jest pomoc przy utrzymaniu czystości i porządku w miejscu zamieszkania, dla seniora prozaiczne czynności jak pranie czy prasowanie odzieży są często niemożliwe do wykonania. Jednak sprzątanie to tylko jedna z usług oferowanych przez pomoc domową (www.sprzedajemy.pl), katalog potrzeb starszych osób jest rozległy. Czynności porządkowe można rozszerzyć o mycie okien, utrzymanie porządku w garażu, koszenie trawnika, podlewanie roślin, a nawet opiekę nad grobem członka rodziny seniora. Rynek usług w tej dziedzinie jest bardzo elastyczny i daje szansę dopasowania oferty do potrzeb.

Jaki jest zakres usług pomocy domowej dla seniora?

Możemy ustalić, że w zakres pomocy domowej dla seniora wejdą również zakupy podstawowych artykułów spożywczych, przygotowanie posiłków. Niekiedy stan zdrowia podopiecznego wymaga nie tylko gotowania ale również pomocy w nakryciu do stołu, w spożywaniu jedzenia i umyciu naczyń.

Czasem niezbędna jest asysta podczas toalety i czynności higienicznych oraz fizjologicznych. Ważne jest wsparcie podczas zmiany odzieży, wchodzeniu po schodach. Niezwykle istotną rolę odgrywa często dotrzymywanie towarzystwa, zwykła rozmowa, czytanie gazet i książek. Pomoc domowa dla seniora może się również sprowadzać do ustalania i dopilnowania terminów lekarskich wizyt, załatwiania spraw przed urzędami oraz instytucjami.

Co zrobić kiedy nie możemy pogodzić pracy zawodowej z opieką nad seniorem?

Opcja pomocy domowej dla seniora jest dla niego niezwykle komfortowa, ponieważ nie wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania. Czasem jednak nie możemy pogodzić naszych obowiązków zawodowych z opieką nad schorowanym rodzicem, a jego stan zdrowia wymaga specjalistycznego sprzętu i fachowego leczenia. W takiej sytuacji musimy zorganizować pobyt w domu opieki, zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w hospicjum stacjonarnym.

Ile kosztuje pomoc domowa dla seniora?

Koszty związane z pomocą domową dla seniora są uzależnione od zakresu świadczonych usług oraz ich częstotliwości. Warto poszukać ofert dostępnych w sieci, gdzie znajdziemy dokładny cennik. Standardowy pakiet zawiera 5 wizyt w tygodniu, za które musimy zapłacić od 600 zł do 800 zł miesięcznie, rozszerzenie usługi za kolejne 2 dni wiąże się z kosztem ok. 1000 zł. Opieka całodobowa, 7 dni w tygodniu, to miesięczny wydatek około 3000 zł.

1 KOMENTARZ

  1. Warto na początku dokładnie ustalić zakres obowiązków takiej opiekunki, żeby później nie było żadnych niedomówień. O dziwo wiele osób o tym zapomina…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here