Strona główna Emerytura i Renta Jak założyć firmę transportową będąc na emeryturze?

Jak założyć firmę transportową będąc na emeryturze?

2165
firma-transportowa-na-emeryturze

Czy firma transportowa to dobry pomysł na biznes? I czy można ją otworzyć, będąc na emeryturze? Podpowiadamy, co jest potrzebne do otwarcia firmy transportowej, jak zarejestrować działalność gospodarczą oraz jakie prawa przysługują przedsiębiorcom, którzy pobierają świadczenia emerytalne.

Jak założyć firmę transportową?

Transport to jedna z najszybciej rozwijających się branż. Mimo że otwarcie działalności związanej z transportem wiąże się ze sporymi wydatkami, to pieniądze te mogą się nam bardzo szybko zwrócić. Szczególnie jeśli nie ograniczymy się jedynie do transportu drogowego. Aby osiągnąć sukces w branży tarnsportowej, należy również zadbać o najwyższą jakość usług logistycznych, czego przykładem jest firma transportowa jak fracht.pl.

Otwierając taką działalność, warto również pamiętać, że w świetle prawa, usługi transportu towarów są działalnością regulowaną. Oznacza to, że założenie takiej firmy będzie wiązało się z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń i licencji. Ponadto przedsiębiorca musi posiadać zaświadczenie o niekaralności, certyfikat kompetencji zawodowych, a także stałą siedzibę firmy oraz bazę eksploatacyjną.

Firma transportowa – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w zakładaniu własnej firmy transportowej jest wybór formy prawnej działalności gospodarczej. Ten wybór jest niezwykle ważny, ponieważ to od niego zależą koszty założenia działalności, a także wysokość opodatkowania i czas oczekiwania na rejestrację. Najprostszą i najszybszą formą rejestracji firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Drugą formą prawną polecaną emerytom jest spółka cywilna.

Aby założyć taką działalność gospodarczą, należy również wybrać formę opodatkowania, kody PKD, które opiszą naszą firmę, oraz zastanowić się nad księgowością, ponieważ w chwili rejestracji należy określić miejsce przechowywania dokumentacji księgowej firmy. Gdy zgromadzimy te wszystkie informacje, możemy przystąpić do zarejestrowania firmy transportowej. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Można to zrobić za pośrednictwem internetu lub tradycyjnie – składając wniosek w urzędzie.

Firma transportowa na emeryturze

Po otworzeniu takiej działalności emeryt musi zgłosić się jako płatnik składek oraz zgłosić siebie do ubezpieczeń. Warto pamiętać, że emeryci są zwolnieni z opłacania większości opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym. Zazwyczaj jedyną obowiązkową składką jest dla nich ubezpieczenie zdrowotne. A czy istnieje jakiś limit dorabiania do emerytury? Emeryci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą osiągać przychody dowolnej wysokości bez ograniczeń wysokości świadczeń emerytalnych. Wyjątek stanowią osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury. W ich przypadku świadczenia emerytalne są zmniejszane, gdy dochód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego krajowego wynagrodzenia. W przypadku przekroczenia 130% emerytura w ogóle nie przysługuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here