Strona główna Czas dla siebie i Hobby Taniec towarzyski dla seniorów – jakie korzyści z nauki tańca w dojrzałym...

Taniec towarzyski dla seniorów – jakie korzyści z nauki tańca w dojrzałym wieku?

1653
Seniorzy w tańcu

Szkoły tańca przeżywają prawdziwe oblężenie i wcale nie chodzi tu o osoby młode, ale o seniorów, którzy coraz chętniej oddają się tej formie rozrywki. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ taniec niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Dlaczego więc warto tańczyć w dojrzałym wieku?

Taniec dla seniorów – korzyści zdrowotne

Taniec ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego, o czym może przekonać się każdy. Przede wszystkim jest to doskonała forma rehabilitacji. Taniec usprawnia stawy, pomaga zmniejszyć ryzyko osteoporozy, jest dobry dla kości. Ponadto, jest to świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji.

Osoby, które chcą schudnąć, również mogą zapisać się na zajęcia taneczne. Podczas godziny można spalić nawet 400 kalorii, wszystko zależy oczywiście od tańca i intensywności ćwiczeń, ale to całkiem przyjemny sposób na to, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów.

Taniec nie jest bez znaczenia również dla układu krążenia. Poprawia on pracę serca, uelastycznia tętnice, obniża poziom cholesterolu we krwi. Jeśli więc nie mamy przeciwwskazań do zajęć ruchowych, wybierzmy taniec, a nasze zdrowie szybko nam za to podziękuje.

Zajęcia taneczne wzmacniają także odporność i wspomagają pracę mózgu. Chcąc zapamiętać układ trzeba się trochę wysilić, a dzięki temu trenuje się pamięć. Ponadto, taniec, jak każdy intensywny ruch, wpływa pozytywnie na układ oddechowy – dotleniając komórki, zwiększając wydolność płuc i układ pokarmowy – przyspieszając metabolizm.

Taniec dla seniorów a korzyści psychiczne

Mówi się, że taniec działa jak antydepresant i sporo w tym racji. Ruch sprzyja wytwarzaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie. Dodają one chęci do życia, a to bardzo ważne w przypadku seniorów, którzy zmagają się z depresją lub gorszym samopoczuciem. Ponadto, dzięki zajęciom tanecznym można przedłużyć młodość, co też nie jest bez znaczenia, jeżeli chodzi o kondycję psychiczną. Taniec pomaga też w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, co jest bardzo ważne wśród starszych osób, które często zmagają się z samotnością. Takie zajęcia to świetny sposób na to, by poznać kogoś nowego w zbliżonym wieku i nawiązać ciekawą relację.

Gdzie szukać kursów tańca dla seniorów?

Najlepiej zacząć od szkół tańca znajdujących się w okolicy, by mieć blisko na zajęcia. Wiele z nich organizuje naukę nie tylko dla dzieci i młodych osób, ale także dla seniorów. Ważne by zwrócić uwagę na warunki umowy, miesięczne opłaty, liczbę zajęć w tygodniu i oczywiście stopień zaawansowania. W niektórych szkołach pojawia się wymóg, że zapisywać można się jedynie w parach, dlatego trzeba sprawdzić, jak wygląda sytuacja w miejscu, które sami wybraliśmy. Nie jest to na szczęście regułą. Zazwyczaj chętnych jest tak wiele, że z łatwością można kogoś dobrać do pary. Ewentualnie zawsze można zacząć naukę od tańca z instruktorem, co tylko wyjdzie nam na dobre i zaprocentuje w przyszłości.

1 KOMENTARZ

  1. Przypomniało mi się, jak raz byłam na takim kursie i były dwie starsze pary, które po prostu wymiatały. A i to nie był kurs dla seniorów, tylko taki dla każdej grupy wiekowej. Ja przy nich byłam jak drewno bez kondycji, cała sztywna i zasapana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here