Strona główna Czas dla siebie i Hobby Klub seniora, uniwersytet III wieku i inne miejsca, w których emeryt może...

Klub seniora, uniwersytet III wieku i inne miejsca, w których emeryt może poznać znajomych

711
Dwie seniorki rozmawiające ze sobą

Emerytura to czas, w którym możemy odpocząć od pracy i skupić się na swoich pasjach oraz na spełnianiu marzeń. Jednym z najważniejszych aspektów naszego życia jest jednak relacja z innymi ludźmi. Wielu z nas po kilku dekadach spędzonych na rynku pracy, gdzie zwykle jesteśmy „odgórnie” wrzucani między ludzi, może brakować kreatywnych pomysłów na znalezienie miejsc, gdzie poznamy nowych ludzi. Na szczęście takich nie brakuje, a w tym artykule przedstawimy 5 miejsc, w których emeryt może poznać nowych znajomych. 

Kluby seniora

Kluby seniora to miejsca, w których emeryci mogą poznać osoby w podobnym wieku i z podobnymi zainteresowaniami. Kluby te organizują różnego rodzaju zajęcia i spotkania takie jak zajęcia taneczne, zajęcia artystyczne, kursy językowe oraz wiele innych. W klubach seniora może również się spotkać na wspólnie organizowanych wycieczkach, wyjściach do kina, teatru czy muzeum.

Uniwersytet trzeciego wieku

Uniwersytet trzeciego wieku oferuje możliwość chodzenia na wykłady tematyczne z różnych dziedzin dla osób powyżej 50 roku życia. Możemy tam rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać swoją wiedzę. Na uniwersytetach trzeciego wieku organizowane są zajęcia z najróżniejszych dziedzin, takich jak: historia, filozofia, sztuka, języki obce oraz wiele innych. Bez problemu każdy spotka tam wiele ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach, z którymi można dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Warsztaty i kursy dla emerytów

Branie udziału w warsztatach i kursach to świetne rozwiązanie dla emerytów, chcących wciąż rozwijać nowe umiejętności z różnych dziedzin i poznawać nowe osoby. Organizowane są tam różnego rodzaju szkolenia i kursy, takie jak: kurs gotowania, kurs fotografii, kurs tańca, kurs rękodzieła, kursy komputerowe oraz wiele innych. Kursów jest mnóstwo, a na każdym nich możemy poznać osoby o podobnych lub tych samych zainteresowaniach co nasze.

Koła zainteresowań dla seniorów

Koła zainteresowań to kolejny przykład miejsc, w których emeryci mogą spotkać się z ludźmi, którzy interesują się tym samym co oni. Rodzajów spotkań jest cała masa i często są one bezpłatne. Członkowie kół zainteresowań organizują też nierzadko wspólne wycieczki, wyjazdy, czy wypady do kina lub teatru. Koła zainteresowań mogą dotyczyć różnych dziedzin, takich jak: sport, muzyka, podróże, kulinaria oraz wiele innych.

Wolontariat

Wolontariat to nie tylko sposób na spełnianie się w pomocy innym, ale także na poznanie nowych ludzi i budowanie wartościowych relacji. W ramach wolontariatu można działać w różnych dziedzinach, takich jak: opieka nad zwierzętami, pomoc osobom starszym czy chorym, organizacja imprez kulturalnych oraz wiele innych. Dzięki wolontariatowi emeryci mogą nie tylko czuć się potrzebnymi, ale także poznać osoby, które mają podobne wartości i zainteresowania i budować z nimi długotrwałe relacje.

Poznawanie nowych ludzi w trakcie emerytury jest bardzo ważne dla uniknięcia poczucia samotności w starszym wieku. Ludzie pozwalają na wzbogacenie naszych doświadczeń i przeżyć. Kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, warsztaty i kursy, koła zainteresowań oraz wolontariat to tylko niektóre z miejsc, w których emeryci mogą poznać nowych przyjaciół. Polecacie jeszcze jakieś miejsca, w których emeryci mogą poznać przyjaciół?

1 KOMENTARZ

  1. Uniwersytet 3 wieku to świetna inicjatywa, powinno być jak najwięcej takich miejsc. Nigdy nie jest za późno by się czegoś nauczyć 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here