Strona główna Czas dla siebie i Hobby Jaki telefon dla seniora? Czym kierować się przy wyborze telefonu dla osoby...

Jaki telefon dla seniora? Czym kierować się przy wyborze telefonu dla osoby starszej?

1464
Telefon i ręka człowieka

W dzisiejszych czasach posiadanie telefonu komórkowego jest powszechną normą. Nowe technologie co roku prezentują nam coraz to nowocześniejsze i bardziej wymyślne aparaty. Oprócz osób młodych, coraz częściej korzystają z nich osoby starsze i tutaj pojawia się pytanie… jaki powinien być telefon dla seniora? Czym kierować się przy jego wyborze?

Jaki telefon dla seniora – smartfon czy telefon z przyciskami?

Nie jest to wcale prosty wybór, choć zapewne większość osób starszych zdecydowanie opowie się po stronie telefonów z przyciskami, najlepiej takimi dużymi, w które łatwiej jest trafić. Seniorzy zazwyczaj mają dość spory problem z używaniem smartfonów, nie rozumieją ich działania i nie wyobrażają sobie jak korzystać z telefonu, na którym nie ma żadnych przycisków, a wszystko robi się poruszając palcem po ekranie.

Wbrew pozorom oba typy telefonów mają swoje plusy i minusy i tak naprawdę wszystko będzie zależało od danej osoby i jej postawy wobec telefonu. Jest przecież wielu seniorów, którzy lubią nowinki technologiczne i bez problemów korzystają z najnowszych smartfonów, uważając nawet, że jest to wygodniejsze i lepsze rozwiązanie. Oczywiście nie wszyscy – wybór należy do nas. Zawsze też można poprosić dzieci czy wnuków, by nauczyli nas obsługi konkretnego urządzenia.

Czym kierować się przy wyborze telefonu dla seniora?

Jak zostało już to wspomniane wyżej, wybór telefonu dla seniora powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnym podejściem i możliwościami konkretnej osoby. Niektórzy seniorzy nie mają większych problemów z obsługą smartfonów, ale są i tacy, którzy zdecydowanie wolą klasykę i tradycyjną klawiaturę oraz niewielki ekran.

Na rynku można znaleźć wiele telefonów dedykowanych specjalnie dla seniorów, które mają pewne charakterystyczne cechy specjalnie przystosowane do użytkowania dla osób starszych i o bardziej szczególnych potrzebach. Warto też bliżej przyjrzeć się tym dwóm typom telefonów, by zorientować się względem ich wad i zalet.

Jaki smartfon dla seniora?

Na pierwszy ogień bardziej nowoczesna technologia, czyli smartfon. Charakteryzuje się on dużym przejrzystym ekranem oraz brakiem przycisków. Wbrew pozorom obsługa takiego telefonu wcale nie jest trudna, a zawsze istnieje możliwość zwiększenia czcionki, dzięki czemu korzystanie z niego będzie prostsze, tak samo jak możliwość trafienia w odpowiednie ikony na wyświetlaczu.

W przypadku seniorów na pewno przyda się też zdecydować na telefon ze wzmacnianą obudową. Upadki smartfonów zazwyczaj kończą się nie najlepiej, a uszkodzony ekran, o ile może nie przeszkadzać osobom młodym, w przypadku seniorów może nastręczać więcej problemów. Na pewno przyda się też pojemna i wytrzymała bateria, a jeżeli senior nie korzysta z intranetu czy innych aplikacji, na pewno telefon będzie w stanie wytrzymać naprawdę długo bez ładowania.

Jaki klasyczny telefon dla seniora?

Na razie zdecydowanie częściej niż smartfony, seniorzy wybierają klasyczne telefony z klawiaturą, która dla nich jest jednak zdecydowanie wygodniejsza i prostsza w obsłudze. Wybierając taki aparat na pewno trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na przyciski. Powinny być one duże i czytelne, by móc bez problemu w nie trafić. Osoby starsze zazwyczaj nie mają już takiej sprawności palców, trzeba więc wziąć to pod uwagę i ułatwić sobie sprawę. Po drugie wyświetlacz – powinien być czytelny, ale sama wielkość nie ma znaczenia, najważniejsze by cyfry i litery były stosunkowo duże. Po trzecie interfejs. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, jak maksymalną prostotę, bez zbędnych skrótów i mnóstwa wizualizacji przy których można się pogubić. Po trzecie wytrzymałość i chodzi tu zarówno o długo pracującą baterię, jak i odporną obudowę, która nie rozleci się przy pierwszym upadku. Ważne są także dodatkowe funkcje, choć w przypadku telefonów dla seniorów nie musi być ich wiele. Najistotniejsze jest to, by był przycisk alarmowy oraz szybki i prosty dostęp do najważniejszych numerów. Mocny głośnik też się przydaje, szczególnie gdy senior nie słyszy już najlepiej.

Ile kosztuje telefon dla seniora?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko będzie zależało rzecz jasna od modelu, na który się zdecydujemy. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy będzie to telefon na kartę czy na abonament. W tym drugim przypadku, najczęściej telefony są udostępniane za symboliczną lub zdecydowanie niższą cenę. Rzecz jasna można też zdecydować się na osobny zakup takiego aparatu, choć może to kosztować od 100 złotych za najprostsze modele, do prawie 1000 czy nawet więcej, jeżeli decyduje się na smartfon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here