Strona główna Dzieci, Wnuki i Rodzina Jak zostać rodziną zastępczą dla wnuczki?

Jak zostać rodziną zastępczą dla wnuczki?

3316
Rodzina zastępcza

Na świecie jest wiele dzieci dotkniętych tragedią. Jedne straciły swoich rodziców w tragicznym wypadku, drugie mieszkające w patologicznych domach, a jeszcze inne porzucone i przebywające w domach opieki społecznej. Na ratunek przybywa najbliższa rodzina, która walczy o zostanie rodziną zastępczą. W niniejszym artykule przedstawimy plan działania w kierunku zostania rodziną zastępczą dla wnuczki, czy wnuka.

Czy babcia i dziadek mogą zostać rodziną zastępczą?

Na sam początek warto zwrócić uwagę na definicję rodziny zastępczej. Jest to pewna forma opieki nad dzieckiem dotkniętego utratą rodziców, bądź na skutek odebrania władzy rodzicielskiej. Z definicji wynika, że rodzina zastępcza to rola opiekuna – niezależnie, czy to będzie opiekun spokrewniony, czy też nie. Zadaniem takiego opiekuna jest przede wszystkim zapewnienie dobra dziecka i jego zdrowy rozwój. Z prawnego punktu widzenia rodzina spokrewniona jak najbardziej może zostać rodziną zastępczą, ponieważ dziecko najlepiej będzie się czuło przy najbliższej mu osobie, lecz dziadkowie będą musieli spełnić odpowiednie wymagania. Poniżej przedstawimy podstawowe kryteria jakie dany opiekun musi spełnić.

Jakie warunki należy spełnić, by zostać rodziną zastępczą?

Warto zaznaczyć, że droga do zostania rodziną zastępczą wcale nie jest prosta. Są to długie oczekiwania na procesy sądowe w celu zweryfikowania, czy dziecko będzie przeznaczone opiekunowi. Aby zostać rodziną zastępcza dla dziecka należy spełnić odpowiednie wymagania:

  • zdolność do opieki nad dzieckiem,
  • zapewnienie odpowiednie warunki mieszkaniowe dziecku,
  • posiadanie stałego źródła dochodów,
  • wypełnienie wniosku o niekaralności.

Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, sprawę o zostaniu rodziną zastępczą należy zgłosić do sądu rodzinnego w celu weryfikacji. Oprócz wymienionych wyżej warunków, osoby, które starają się o status rodziny zastępczej, powinny się znajdować na terytorium Polski, oraz przekazać wniosek o stanie zdrowia. Jeśli u któreś z opiekunów zostanie wykryta niechciana choroba, to tej osobie nie jest przyznawana opieka nad dzieckiem.

Czy biologiczny rodzic może walczyć o odzyskanie dziecka rodzinie zastępczej?

W niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Natomiast, jeśli są to tzw. „lekkie przypadki” tj. utrata władzy rodzicielskiej z powodu nadużycia alkoholu itp. to biologiczny rodzic może starać się o odzyskanie dziecka rodzinie zastępczej – w tym przypadku dziadkom. Jedynie, co musiałby zrobić to przede wszystkim zmienić postępowanie, które spowodowało utratę władzy rodzicielskiej.Jeśli sąd rodzinny zadecyduje, że biologiczny rodzic nie może przejąć władzy rodzicielskiej, może (lecz nie musi) wydać oświadczenie o tygodniowych, lub miesięcznych wizytach.

3 KOMENTARZE

  1. Dziękuję za ten tekst. Adopcja w Polsce jest niezwykle trudna. Znam kilka przypadków, w których adopcja była najlepszym rozwiązaniem, ale ośrodki ogromnie to utrudniały… to smutne, że matką może być każda osoba, która po prostu urodziła, niezależnie od tego, jaką jest osobą. Nie mówiąc już o osobach żyjących w „niestandardowych” związkach, które mogą dać dziecku ciepło i dom. Chore to nasze polskie prawo…

  2. dzien dobry,mam pytanie czy ja jako babcia moge zostac opiekunem prawnym dla wnuka? Wnuk obecnie przebywa w rodzinie zastepczej,matka go porzucila i wyjechala z kraju.opiekowalam go rok po czym Sad zabral go do rodziny zastepczej.prosze o pomoc

  3. Mam pod opieką 16 letnia wnuczkę…już 12 lat opiekuje się,ponieważ synowa zginęła w wypadku,a syn wyjechał za granicę..Obiecał,że zabierze i dzieci,ale jego partnerka nie chciała….Zostawił akt notarialny przekazując opiekę i wysyłał po parę groszy na utrzymanie….Kontakty coraz słabsze i już od pięciu lat nie widział dzieci i poinformował wnuczkę ,że nie będzie wysyłał pieniędzy,niech idzie do pracy i zarabia…Nie wiem co w takiej sytuacji mam robić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here