Strona główna Czas dla siebie i Hobby Jak uprawiać warzywa i zioła na balkonie?

Jak uprawiać warzywa i zioła na balkonie?

2491
Kwiaty na balkonie

Wiosna i lato to idealny czas na to, by pomyśleć o uprawie ziół i warzyw. Namiastkę własnego ogrodu można mieć nawet żyjąc w kawalerce, wystarczy że mamy balkon, na którym stworzymy odpowiednie warunki do rozwoju roślin. O czym trzeba pamiętać decydując się na uprawę warzyw i ziół na tarasie lub balkonie?

Lokalizacja balkonu a uprawa roślin

Czy na każdym balkonie można uprawiać rośliny? Niestety nie. Nie każdy balkon będzie dobrym miejscem do pielęgnacji warzyw i ziół, które będziemy chcieli wykorzystać w kuchni. Balkon znajdujący się nad ruchliwą, pełną spalin i innych zanieczyszczeń ulicą, nie będzie nadawał się pod uprawę. Szczególnie, jeśli znajduje się na niskim piętrze. Rośliny szybko wchłoną szkodliwe substancje i o zdrowej żywności będzie można zapomnieć. Warzywa i zioła lepiej uprawiać na balkonach, które zlokalizowane są z daleka od często uczęszczanych ulic, na przykład w głębi osiedla.

Nie bez znaczenie jest też położenie balkonu względem słońca. Większość warzyw, ale też popularne truskawki, potrzebują ciepła i dobrego oświetlenia. Kiedy takich warunków nasz balkon nie spełnia, lepiej pomyśleć o uprawie niektóry ziół, na przykład mięty, melisy lub estragonu, które dobrze rozwijają się zacienionych miejscach.

W czym uprawiać zioła na balkonie?

Pojemniki, w których będziemy uprawiać warzywa i zioła mają dosyć istotne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o ich wielkość. Niektóre rośliny potrzebują sporej przestrzeni do rozrostu. Warto zapoznać się z konkretnymi wytycznymi odnośnie uprawy wybranych przez nas warzyw. Przykładowo, w skrzynkach mających 30 x 30 cm z powodzeniem możemy uprawiać cebulę, szczypiorek, sałatę i różne zioła. Inne warzywa natomiast potrzebują większych doniczek.

Warzyw i ziół nie trzeba uprawiać jedynie w standardowych skrzynkach z plastiku. Dostępnych jest więcej możliwości, które także sprawdzą się na balkonie, a przy tym będą miały walor estetyczny. Tak jest z dekoracyjnymi, drewnianymi skrzynkami, kolorowymi, metalowymi wiadrami i osłonkami na standardowe doniczki.

Wybrane przez nas skrzynie i donice muszą jednak być wykonane z dobrej jakości materiałów. Przede wszystkim powinny być odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, takich jak wysokie temperatury, ulewne deszcze, wiatr itp. Muszą być także głębokie i stabilne, aby nie przesuwały się po całym balkonie.

Jakie warzywa i zioła uprawić na balkonie?

To właściwie pytanie klucz. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z urban gardening, mogą pomyśleć o zielonym groszku, cebuli i rzodkiewce. Jeżeli chodzi o zioła, problemów unikniemy z bazylią, oregano i miętą. Na balkonie można uprawiać też takie warzywa jak sałata, pomidorki koktajlowe, szczypior, seler, pietruszka, kalarepa, papryka, ogórki, cukinie, patisony. Z ziół może się udać uprawa także takich roślin jak tymianek, macierzanka, szałwia, melisa czy lawenda. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zaznajomienie się z warunkami, jakie lubią konkretne warzywa lub zioła.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here