Strona główna Czas dla siebie i Hobby Czy telefon dotykowy dla seniora to dobry pomysł?

Czy telefon dotykowy dla seniora to dobry pomysł?

860
Starsza kobieta w okularach trzyma telefon w dłoni

Postęp technologiczny cały czas posuwa się na przód. Chciałbyś kupić telefon dotykowy babci lub dziadkowi, ale zastanawiasz się, czy poradzą sobie z obsługą? Być może obawiasz się, że zniechęci ich brak klawiszy. Czy wybór smartfona dla seniora to dobry pomysł? Przekonaj się, że jak najbardziej tak.

Czy zakup telefonu dotykowego dla seniora jest dobrym rozwiązaniem?

Wybór smartfona jako telefonu dla seniora jest dosyć ciekawym rozwiązaniem, jednak nie sprawdzi się w przypadku każdej starszej osoby. Smartfony, które przecież nie posiadają przycisków, mogą wprowadzać babcie lub dziadka w zakłopotanie. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim stopniu osoba starsza potrafi posługiwać się nowymi technologiami.

Smartfon dla seniora wcale nie musi być bardzo zaawansowany. Dotykowy ekran niewątpliwie zwiększa wygodę użytkowania, co pewnie spodoba się niektórym seniorom. Brak klawiszy sprawia, że znacznie szybciej można dotrzeć do danej funkcji w telefonie — wystarczy dotknąć palcem odpowiednią ikonkę.

Jaki telefon dotykowy dla seniora?

Dosyć istotną kwestią przy podejmowaniu decyzji dotyczącej smartfona dla osoby starszej jest rozmiar telefonu. Zbyt duża komórka dla seniora będzie dla niego nieporęczna. Osoby starsze często cierpią na zwyrodnienia stawów, co może znacznie utrudniać trzymanie smartfona w dłoni lub stać się powodem jego upuszczenia.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość obudowy. Telefon dotykowy dla seniora powinien posiadać solidną (najlepiej wodoodporną) obudowę, która uchroni komórkę przed ewentualnymi uszkodzeniami i zalaniem. Smartfony dla seniorów są mniej trwałe niż standardowe komórki dedykowane starszym osobom, dlatego warto także rozważyć zakup zamykanego etui oraz szkła hartowanego. Dzięki temu senior będzie mógł cieszyć się dłużej swoim smartfonem.

Podobnie jak w przypadku innych telefonów dla osób starszych, ważną cechą dotykowej komórki dla seniora jest żywotność akumulatora. Im większy ekran, tym więcej pobiera energii, dlatego warto wybrać smartfon dla seniora o dużej pojemności baterii.

Większość dostępnych na rynku telefonów dotykowych posiada intuicyjne systemy operacyjne. Stanowi to dosyć istotną kwestię szczególnie z punktu widzenia dla starszej osoby.

Dodatkowe udogodnienia w smartfonie dla seniora

Niektóre smartfony dla seniorów posiadają dodatkowe funkcje specjalnie dostosowane do ich potrzeb. Na szczególną uwagę zasługują te z przyciskiem SOS, dostępnym również w standardowych wersjach komórek dla osób starszych. Bardzo przydatnym udogodnieniem w telefonach dotykowych dla seniorów jest również czytnik linii papilarnych, który pozwala odblokować telefon na podstawie odcisku palca.

Wielu seniorów w dosyć sprawnie opanowuje obsługę telefonu dotykowego. Podoba im się zwłaszcza możliwość wykonywania i szybkiego przeglądania zdjęć, a także prowadzenia rozmów wideo z najbliższymi. Niektórzy seniorzy cenią smartfony również za szereg aplikacji, które ułatwiają im funkcjonowanie w codziennym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here