Strona główna Dzieci, Wnuki i Rodzina Czy babcia jako niania to dobre rozwiązanie?

Czy babcia jako niania to dobre rozwiązanie?

1788
babcia i wnuczka

Czasami kobieta chce wrócić do pracy, ale jej dziecko jest zbyt małe, by mogło chodzić do przedszkola. Nie zawsze też rodzice chcą zapisywać malucha do żłobka. W takiej sytuacji dobre rozwiązanie stanowi skorzystanie z pomocy niani. Taka osoba powinna być troskliwa i ciepła, zatem może warto rozważyć powierzenie tej funkcji babci? W końcu kto, jak nie babcia najlepiej zajmie się wnukiem? Sprawdź, czy babcia jako niania to dobry pomysł.

Czy babcia może być zatrudniona jako niania?

Tak naprawdę to, czy babcia sprawdzi się jako niania, zależy od kilku kwestii. Jeśli babcię i wnuczka łączy wyjątkowa więź, zaproponowanie mamie czy też teściowej możliwości opieki nad maluchem wydaje się świetnym rozwiązaniem. Zwłasza jeśli babcia dziecka jest już na emeryturze i cierpi na nadmiar wolnego czasu. Należy jednak wziąć pod uwagę jej stan zdrowia i sprawność, ponieważ czasami trudno nadążyć za energicznym malcem.

Z reguły babcie bardzo chętnie zajmują się swoimi wnukami bez dodatkowego wynagrodzenia za opiekę. Jednak jeśli Twoja mama lub teściowa miałaby sprawować pieczę nad maluchem przez kilka godzin dziennie, to dobrym pomysłem jest zaproponowanie babci umowy uaktywniającej, zgodnie z którą osoba z rodziny zostaje zatrudniona jako niania.

Elementy umowy uaktywniającej dla babci jako niani

Zatrudnienie babci jako niani na podstawie umowy uaktywniającej może być zarówno dla osoby zajmującej się dzieckiem, jak i samych rodziców malucha bardzo korzystne. Tym bardziej że w niektórych przypadkach składki na ubezpieczenie są pokrywane z budżetu państwa. Taka umowa powinna zawierać następujące punkty:

  • strony, między którymi umowa zostaje zawarta;
  • cel i przedmiot umowy;
  • czas sprawowania opieki i miejsce, w którym ma ona się odbywać;
  • liczbę dzieci, którymi ma się zajmować niania;
  • zakres obowiązków opiekuna;
  • wysokość, sposób zapłaty i termin otrzymania wynagrodzenia;
  • okres zatrudnienia opiekuna;
  • warunki wprowadzania zmian w umowie i sposób, w jaki może ona zostać rozwiązana.

Dofinansowanie składek dla babci jako niani

Składki na ubezpieczenie babci zatrudnionej jako niania mogą być dofinansowane z budżetu państwa. Otrzymanie dofinansowania zależy od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje babcia. Jeśli jej pensja jest równa lub niższa niż 50% minimalnego wynagrodzenia, składki za ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne są pokrywane z budżetu państwa. Natomiast w przypadku, gdy pensja babci jest wyższa, rodzice dziecka muszą odprowadzać składki od różnicy między jej wynagrodzeniem a pensją minimalną.

Do uzyskania przez rodziców dofinansowania składek do umowy uaktywniającej potrzebne jest spełnienie jeszcze kilku warunków m.in.:

  • rodzice dziecka muszą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej albo prowadzić działalność rolniczą bądź pozarolniczą;
  • dziecko powinno być w wieku od 20 miesięcy do 3 lat;
  • dziecko nie może chodzić do żłobka, klubiku ani też przebywać pod opieką dziennego opiekuna.

Zatrudnienie babci na emeryturze jako niani rzeczywiście może być świetnym rozwiązaniem. Co sądzisz o tym pomyśle? Czy babcia jako niania się sprawdzi? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

3 KOMENTARZE

  1. babcia jak chce to może zajmować się wnukami, ale żeby od razu z babci robić nianię? No nie wiem, mnie to nie pasuje. Ja bym swojej mamie tego nie zrobiła

  2. Ja nie widzę nic złego w tym, by babcia była nianią – zna i uwielbia wnuki, często też nie ma co robić na emeryturze. Ja się często korzystam z pomocy babci przy wychowywaniu dziecka 🙂

  3. No nie wiem czy babcia jako niania jest w porządku. Oczywiście super, że się wnukami zajmuje, ale żeby robić z tego etat? No nie wiem, nie wiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here