Strona główna Dzieci, Wnuki i Rodzina Babcia jako niania, czy musi zajmować się wnukami?

Babcia jako niania, czy musi zajmować się wnukami?

789
babcia z wnuczką w parku

Dzieci z reguły uwielbiają swoje babcie, ponieważ rozpieszczają je one, a nieraz także pozwalają na rzeczy, których rodzice im zabraniają. Jednak czy osoba na emeryturze ma obowiązek zajmować się swoimi wnukami? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Jak wygląda formalne zatrudnienie babci jako niani?

Zatrudnienie babci jako niani wnuka może przynieść wiele korzyści obu stronom. W takim przypadku rodzice powinni zawrzeć z nią formalną umowę określającą zakres obowiązków, godziny opieki nad dzieckiem i wysokość wynagrodzenia. Zaletą takiego rozwiązania może być opcja skorzystania z dofinansowanie składek na ubezpieczenie społeczne. O jego wysokości zwykle decyduje wysokość wynagrodzenia babci. Jeśli nie przekracza ono 50% minimalnej pensji, składki ZUS są w całości pokrywane przez budżet państwa. Natomiast, gdy wynagrodzenie jest wyższe, rodzice muszą opłacać ubezpieczenie od różnicy pomiędzy pensją babci a połową minimalnego wynagrodzenia​.

Warunkiem zatrudnienia babci jako niani jest również wiek dziecka — powinno ono mieć od 20 miesięcy do 3 lat. Maluch nie może również uczęszczać do żłobka lub klubiku malucha, ani też przebywać pod opieką innego opiekuna. Rodzice dziecka muszą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Czy babcia ma obowiązek zajmowania się wnukami?

Rola babci jako opiekunki jest tematem wielowymiarowym i może budzić różne emocje w społeczeństwie. Choć często założenie, że dziadkowie będą opiekować się wnukami, jest mocno zakorzenione, to nie należy tego traktować jako obowiązku. Wiele osób na emeryturze żyje aktywnie, realizując własne pasje i zainteresowania, co nie zawsze może zbiegać się z pełnoetatową opieką nad dziećmi. Rozważając opcję, czy babcia jako niania to dobre rozwiązanie, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę, to czy starsza osoba ma wystarczająco sił, aby zająć się często pełnymi energii maluchami. Warto też zapytać się, czy ma ona takie chęci i nie oczekiwać z góry, że się zgodzi. W ten sposób można uniknąć napięć i konfliktów w rodzinie.

Jakie mogą być zalety i wady zatrudnienia babci jako niani?

Znając zasady zatrudniania seniorów jako niania, warto wziąć pod uwagę, jakie mogą być zalety i wady tej opcji. Do plusów na pewno należy zaliczyć głęboką więź emocjonalną i zaufanie, jakie dziecko ma do babci, co może znacznie przyczynić się do jego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Seniorzy często są gotowi dostosować się do elastycznych godzin pracy rodziców dziecka. Z kolei wadami mogą być potencjalne różnice pokoleniowe w podejściu do wychowania i ryzyko przeciążenia emocjonalnego babci, zwłaszcza gdy pełni ona rolę niani na pełen etat. Warto zatem dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty przed podjęciem tak ważnej decyzji.

Naszym zdaniem nie należy naciskać, aby babcia została nianią własnych wnuków, zwłaszcza jeśli wyraźnie podkreśla, że nie ma na to siły. Co sądzisz o tym pomyśle? Czy zdecydowałbyś się zatrudnić babcię w roli niani? Daj znać w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here