Strona główna Emerytura i Renta Co musisz wiedzieć przechodząc na emeryturę?

Co musisz wiedzieć przechodząc na emeryturę?

1865
Podpisanie dokumentów o przejściu na emeryturę

Za kilka lat, a może miesięcy, możesz przejść na emeryturę? Nieustannie myślisz tylko o tym, aby móc w końcu odpocząć, zwiedzać świat, zająć się ukochanymi wnukami? Jeśli nie możesz się już doczekać odejścia z pracy, sprawdź wcześniej, co musisz wiedzieć przechodząc na emeryturę.

Jaki jest wiek emerytalny w Polsce?

Musisz wiedzieć, że od 1 października 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Co istotne, jest to Twoje prawo, a nie obowiązek. Co to oznacza? Gdy osiągniesz wymagany wiek, możesz, ale nie musisz przechodzić na emeryturę – wszystko zależy od tego, czy chcesz kontynuować swoją aktywność zawodową.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który osiągnął wiek emerytalny?

Jeśli tylko pracujesz na umowę o pracę, pracodawca nie może Cię zwolnić tylko dlatego, że został przez Ciebie osiągnięty wiek emerytalny. Szczególnie w przypadku umowy na czas nieokreślony, gdzie powód zwolnienia musi być uzasadniony, a wiek nie może stać się przyczyną zakończenia współpracy – jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, możesz pozwać pracodawcę do sądu o dykryminację.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w zakładzie przeprowadzone są zwolnienia grupowe.

Istnieje też tzw. ochrona przedemerytalna, która obowiązuje przez 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Oznacza to, że pracodawca tylko w wyjątkowych przypadkach, ściśle określonych przez ustawę, może zwolnić pracownika, któremu pozostało nie więcej niż 4 lata do emerytury.

Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Wiesz już, kiedy osiągniesz wiek emerytalny oraz co zrobić w sytuacji, gdy chcesz pozostać w pracy. A co w przypadku, jeśli myślisz o przejściu na wcześniejszy stan spoczynku zawodowego? Wyjaśniamy.

Możesz starać się o pomostówkę lub o świadczenia przedemerytalne. Co to jest i na czym polega?

Emerytura pomostowa przyznawana jest osobom, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat (np. w górnictwie, przemyśle chemicznym, gospodarce komunalnej, służbie zdrowia). Ubiegać o nią mogą się kobiety, które ukończyły 55 lat oraz mężczyźni po ukończeniu 60 lat. Ponadto okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Natomiast świadczenia przedemerytalne należą się osobom starszym, które straciły prace z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy. Dotyczy to także rencistów oraz osób, których pozarolnicza działalność gospodarcza ogłosiła upadłość. Aby móc starać się o świadczenia przedemerytalne należy przez co najmniej 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych, przy czym nie można w tym czasie odmówić zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Od 1 marca 2018 roku wysokość najniższej emerytury wynosi 1029,80 zł. Może być ona oczywiście wyższa, co jest uzależnione od sposobu obliczania emerytur. Obecnie wykonuje się to poprzez podzielenie stanu konta w ZUS przed średnie dalsze trwanie życia.


To podstawowe zagadnienia, o których musisz wiedzieć zanim przejdziesz na emeryturę. Dzięki temu zadecydować, czy pozostać aktywnym zawodowo, czy przejść na zasłużony odpoczynek.

1 KOMENTARZ

  1. Mój mąż przeszedł na wcześniejszą (górniczą) emeryturę, a nadal pracuje, tylko nie na kopalni. Pieniędzy nigdy nie jest zbyt dużo.
    Nie wyobrażam sobie dostawać najniższej emerytury… przecież to nawet nie wystarcza na czynsz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here